HOME: Gate* Metelka*Juenger*Letzel*Oratoria* Houslaři*Fukač* Mysliveček*Kantor* Vysokokohout*Seminar 2000*18. století*Náchodsko

 

ROK JANA LETZELA     2000

 Nad "Týdnem Jana Letzela 23. - 28. října 2000" převzala morální záštitu 
 Česká komise pro UNESCO 

 

                                                                                             

                                                                                                           

OSN vyhlásila rok 2000 jako Mezinárodní rok mírové kultury - International Year for the Culture of Peace
Haruyoshi Amano posílá do Náchoda výstavu fotografií The A-bomb and Humanity http://www.jccu.co-op.or.jp


Rok 2000 kumuluje několik výročí spojených s náchodským rodákem a světově proslulým architektem Janem Letzelem (1880 -1925) a s jeho hirošimskou stavbou Genbaku – Atomovým dómem (1915 -1945), který symbolicky odolal nukleární apokalypse a po Osvětimi byl v UNESCO (1995) prohlášen dalším památníkem druhé světové války a mementem 21. století. Město, kde se Letzel narodil a je také pohřben, připomene tyto historické mezinárodní kulturní vztahy celoročním cyklem akcí pod hlavičkou Rok Jana Letzela 2000 /  Letzel Year (soutěž o lay-out SPŠS, která přijme označení školy arch. Jana Letzela, architektonická soutěž o řešení náchodské radnice, edice Letzelových dopisů z Japonska, výstava o životě a díle J. Letzela, koncert aj.). 

                                                       Denbaku after Hiroshima bombing on August 6, 1945        
Autoři projektu Rok Jana Letzela prezentovali plán jednotlivých akcí v roce 2000 v návaznosti na historické, kulturní, lokální a světové souvislosti s osobností architekta Jana Letzela a jeho hirošimské stavby Genbaku. Nejde tedy pouze o jednorázovou vzpomínkovou akci u příležitosti kulatých výročí, ale o plán aktivní kulturní výměny a architektonické tvorby s cyklickými soutěžemi ve jménu otevřené filozofie náchodského rodáka. 

 


Slavnostní vyhlášení Roku J. Letzela
Projekce filmů Ti, kteří přežili Malého chlapce, Šumný Náchod a Rajská zahrada
14. 1. 2000, 19.00 hod. Městské divadlo v Náchodě
Vyhlášení soutěže o logo a prezentační materiál VOŠS a SPŠS 14. 1. 2000 Městské divadlo v Náchodě
Literárně-hudební kavárna: A. Strejček čte Dopisy z Japonska O. Struskové 24. 4. 19.00 Městské divadlo v Náchodě
Architektonická soutěž studentů architektury

Koncert cigánské skupiny Čilágos 
9. -15. 7. 2000

10. 7. 21.00 hod

VOŠS a SPŠS Náchod

náměstí TGM
Architektura Jana Letzela a jeho vrstevníků. Přednáška Z. Lukeše 14. 7. 2000 Vinárna Hotelu Beránek
„U nás ponětí o Egyptě a jistě jiných zemích také je nesprávné“. Korespondence architekta Jana Letzela z Egypta 1905-1906.    Stopami dějin Náchodska, SOA Náchod, v tisku
Přejmenování SPŠS Jana Letzela 4. 9. 2000 VOŠS a SPŠS Náchod
 Josip Plečnik ve fotografiích Damiana Prelovška, vyslance Slovinské republiky v ČR  4. 9. 2000 17.00 Vernisáž  v Galerii J. A. Šrůtka
Literárně-hudební kavárna: Architektonické dílo Josipa Plečnika. Přednáška Dr. Damiana Prelovška, vyslance Slovinské republiky v ČR  4. 9. 2000 19.00  Malý sál Městského divadla
TÝDEN JANA LETZELA  * NÁCHOD 23. - 26. 10. 2000 *  LETZEL WEEK 2000  Pod záštitou České komise pro UNESCO 
Mezi Východem a Západem - 
mezi Náchodem a Hirošimou. Výstava o životě a díle Jana LETZELA

Pod záštitou České komise pro UNESCO

20.10.- 28.10.
2000
Vernisáž 20.10. 16.00 
Státní okresní archiv Náchod
ve výstavní síni Okresního muzea Náchod, nám. TGM

 

LETZEL PRIX WORKSHOP 2000. Výstava soutěžních prací na téma NÁCHODSKÁ RADNICE PRO 3. TISÍCILETÍ
Pod záštitou České komise pro UNESCO

Literárně-hudební kavárna. JAPONSKO - ZEMĚ, KTEROU JSEM HLEDAL uvedení knihy, edice dopisů Jana Letzela, vyd. GATE Náchod 2000.
Pod záštitou České komise pro UNESCO

23.10.2000
18.00
Foyer Městského divadla

    &

Malý sál Městského divadla
Výstava The A-bomb and Humanity

Pod záštitou České komise pro UNESCO

23.10.- 5.11. 2000 2000 Galerie J. A. Šrůtka
BOJOVÁ UMĚNÍ VČERA A DNES. Přednáška s ukázkami J. Hotovce. 24.10. 2000 19.00 Městské divadlo v Náchodě
"Oratoria pro Millenio" koncert k ROKU JANA LETZELA:  Shizuka Ishikawa - housle, Archi Boemi, dirigent: Hynek Farkač
Pod záštitou České komise pro UNESCO
25. 10.  2000
19.00
Městské divadlo v Náchodě
Noriyuki Sawa - japonské loutkové divadlo 26.10. 2000 19.00 Městské divadlo v Náchodě
Speciality japonské kuchyně 23. - 26. 10. 2000 Restaurace Hotelu Beránek

 

ROK JANA LETZELA 2000

pod záštitou České komise pro UNESCO

INICIACE NIKOLIV NEKROLOG

 

Byli jsme osloveni redakcí Náchodského zpravodaje, abychom se ohlédli po ROKU JANA LETZELA. Jak může parta nadšenců, která vymyslela, financovala a realizovala pro Náchod celoroční projekt, hodnotit jeho smysl, výsledky, ohlas nebo přínos?  Jediný, kdo celou akci ocenil, zajímal se o jednotlivé části a vyslovil se o její hodnotě byla Česká komise pro UNESCO a senátorka Moserová…

 Když v akademickém roce 1998/99 vznikal mezi Nebraskou, Prahou a Náchodem  projekt ROKU JANA LETZELA 2000, jedna věc byla jasná:  připomenutí náchodského rodáka  nesmí být  žádnou „konzervací místního svatého“, ale projekt s plány do budoucnosti. Žádné samoúčelné oslavy ale začátek nějaké nové tradice.

Nyní, když se téměř rok naplnil projekcemi filmů (14. 1.), četbou A. Strejčka z beletristické knihy O. Struskové Dopisy z Japonska (24.4.), soutěží studentů pražské fakulty architektury o dostavbu náchodské radnice LETZEL PRIX 2000 (9. –15. 7.) s přednáškou Z. Lukeše, koncertem skupiny Čilágos na místě někdejšího Hotelu Letzel (10. 7.), zasazením Lípy přátelství, výstavou fotografií J. Plečnikových děl a přednáškou velvyslance D. Prelovška (4. 9.),  edicí Letzelovy korespondence z Egypta  z let 1905-1906 ve sborníku Stopami dějin Náchodska (U nás ponětí o Egyptě a jistě jiných zemích také je nesprávné) a TÝDNEM JANA LETZELA 23. – 26. října 2000 pod záštitou České komise pro UNESCO,  nyní je zřejmé, že se základní cíl podařil. TÝDEN JANA LETZELA nabízel tři výstavy, křest knihy, koncert, japonské divadlo a japonské bojové umění včetně japonské kuchyně. Péčí Okresního archivu jsme viděli unikátní dokumenty  k Letzelově vztahu k Náchodu a k Japonsku ale i předměty z Náprstkova muzea a novoměstského zámku na výstavě s názvem MEZI VÝCHODEM A ZÁPADEM – MEZI NÁCHODEM A HIROŠIMOU.  Na tuto výstavu přijela z Tokia i paní Reiko Yoshizawa, která studuje činnost J. K. Hory a  J. Letzela už mnoho let.

Výstava A-BOMB AND HUMANITY v Galerii J. A. Šrůtka  mrazí polohami utrpení, které se po bombardování Hirošimy v roce 1945 koncentrovaly právě do Letzelovy stavby GENBAKU – ATOMOVÉHO DÓMU.

Výstavu   účastnických prací z červencové LETZEL PRIX 2000 ve foyer Městského divadla zahájila Bachova Ciaccona houslisty J. Kuchválka. Účastnické projekty i první cena pro autory Pavla Hudce a Zdeňka Slámy "za projekt radnice nejlépe zapadající do kontextu městské struktury Náchoda a s ohledem na hlavní náchodskou dominantu zámku" potvrdily, jak důležité jsou varianty řešení mladých architektů pro případná rozhodování  zejména na malém městě.  A co je nejdůležitější  - jako bienále zde vznikla nová tradice!

Edice Letzelových dopisů z let 1907-1924 JAPONSKO – ZEMĚ, KTEROU JSEM HLEDAL (s ukázkami dramatizovaných dopisů v podání  M. Lelkové a P. Haška) dala zájemcům i badatelům do ruky mnoho nových dokumentů a faktů („I want to compliment you on the excellent presentation of the book. I think the book will be most helpful to many people who are interested in J. Letzel and Japan. Shinobu Kikuraku, Hiroshima Peace Memorial Museum, 4. 11. 2000“). V Japonsku se uvažuje o vydání knihy v japonštině, což by byl další trvalý vklad k Japonsko-českým kulturním vztahům z náchodského ROKU JANA LETZELA.

Koncert fascinující houslistky Shizuky Ishikawy s Archi Boemi a Hynkem Farkačem (25. 10.) korunoval dramaturgické spojení pětiletého cyklu ORATORIA PRO MILLENIO a dílo Jana Letzela i symboliku jeho „spojení Východu se Západem“. Zazněla i světová premiéra humanistického Oratoria da sonar V. Clara s minimalistickými postupy.

Obraz japonské kultury v Náchodě pak doplnila demonstrace bojových umění (24. 10.) a  divadlo s maskami a loutkami (26. 10.).

Díky tomu, že scenáristka O. Strusková natáčí televizní dokument o ROKU JANA LETZELA v Čechách i v Japonsku,  budeme mít  my příležitost k rekapitulaci a Japonci (v japonské verzi) sběrnou zprávu o vztahu lidí v Náchodě a v Čechách prostřednictvím Jana Letzela k jejich zemi.

Aleš Krtička a Stanislav Bohadlo  


VE STOPÁCH JANA LETZELA ANEB ŘÍKALI MU YÓKON WASAI
Česká premiéra dokumentárního filmu Olgy Struskové o Janu Letzelovi, Roku Jana Letzela
 v Náchodě a o vztahu Japonců k náchodskému rodákovi se konala za účasti japonského velvyslance v České republice ve čtvrtek 7. června 2001 ve 14.30 hodin v kině Evald v Praze. Dvojroli sebe a Jana Letzela, svého prastrýce, hrál Pavel Hejzlar.

 


Na střeše domu Chugoku-Shinbunsha v Hirošimě je kamera, kterou si můžete nastavit a pořídit on-line fotografie http://www.lclark.edu/~history/HIROSHIMA/


Letzel Links Petra Macka

JAN LETZEL ARCHITECT OF THE A-BOMB DOME     reakcí na naši stránku vznikla sesterská strana Amano Kikuraku z Hirošimského A-bomb Muzea s kalendáriem a historickým přehledem dějin Dómu. 


Pořadatelé:
Fakulta architektury Praha, Atelier Tsunami Náchod, Gate Náchod, Státní okresní archiv Náchod, Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební Náchod, Městské divadlo Dr. Čížka Náchod,
Čestný předseda: Miloslav Čermák, starosta Náchoda, člen  World Conference of Mayors for Peace 
 

E-mail: bohadlo@jmc.cz