HOME: Gate* Metelka*Juenger*Letzel*Oratoria* Houslaři*Fukač* Mysliveček*Kantor* Vysokokohout*Seminar 2000*18. století*Náchodsko

 

 

Zakladatel hradecké větve houslařského rodu Pilařů Karel Pilař se narodil 30. 10. 1899 ve Staré Pace v Podkrkonoší a stal se jedním z mnoha reprezentantů Krkonošské houslařské školy, kteří se proslavili na počátku století v celé Evropě Karel Pilař s manželkou Vlastou, roz. Schöblovou(František Špidlen, Josef Vedral, Anton Pilař, Eugen Vitáček). Po vyučení u Josefa Čermáka se zdokonaloval u O. Špidlena v Praze, Antona Pilaře v Berlíně a Josefa Vedrala v Haagu. Jako své působiště si vybral Hradec Králové, který leží v jeho rodném kraji. Velmi brzy se stal úspěšným restaurátorem, vyhledávaným nejpřednějšími koncertními umělci. Postavil na 200 nových nástrojů, které svojí živou krásou stále budí obdiv odborníků i laiků. Jako znalec byl ctěn pro svoji serióznost a korektnost. Jeho paměť na nástroje udivovala. Díky jeho pracovitosti, poctivosti a vitalitě do pozdního věku bylo pro budoucí generace zachráněno mnoho vzácných a cenných nástrojů.
Karel Pilař vyučil svého syna Vladimíra a silně ovlivnil i svého vnuka Tomáše v jeho začátcích. Byl členem porot mezinárodních houslařských soutěží v Liège a Poznani. Jako violoncellista působilv mnoha vynikajících amatérských souborech. Pro své lidské vlastnosti byl nesmírně oblíbenou a ctěnou osobností.


Vladimír Pilař se narodil v HradciRodokmen houslařského rodu Pilařů Králové 20. dubna 1926, dva roky po založení samostatného houslařského ateliéru otcem Karlem Pilařem. Vyrůstal v dílně svého otce na Dukelské tř. 95, studoval houslovou hru u K. Hršela a v roce 1945 složil tovaryšské zkoušky. Mimo stavby nástrojů provedl řadu komplikovaných restaurátorských zásahů. Od roku 1959 je členem Kruhu umělců houslařů,  získal členství německého Verband  Deutscher Geigenbauer a pracoval jako expert státní sbírky nástrojů Národního muzea. Od roku 1957 se účastnil mezinárodních soutěží v Liège, kde získával přední ceny a medaile. V roce 1962 obsadil první místo se zlatou medailí na mezinárodní soutěži H. Wieniawského v Poznani. Od roku 1967 zasedal jako porotce v mezinárodních soutěžích (Cremona, Poznaň, Hradec Králové, Portland - USA).  Jeho nástroje jsou ve více než 25 zemí světa včetně státních sbírek a prestižních kolekcí.    Přijetím mnoha stážistů  vychoval špičkové pokračovatele české houslařské školy a někteří zahraniční stážisté bezprostředně  po studijním pobytu v Atelieru Pilařů slavili velké úspěchy v mezinárodních soutěžích, například Marten Cornelisen (dnes USA) zvítězil v Liège a Andreas Augustin získal 1. místo v Cremoně roku 1979. Je autorem (spoluautor František Šrámek) jedinečné historicko-systematické publikace Umění houslařů, Panton, Praha 1986, 1988.

Karel, Vladimír a Tomáš Pilařové v ateliéru na Dukelské 95 v roce 1974

 

 

 

 

 

 

 


Atelier Pilařů na Dukelské ulici (1974)


[Zpět na hlavní stránku]